Obowiązkowe badanie laboratoryjne będzie dotyczyło roślin przeznaczonych do sadzenia, wskazanych taksonów i powinno zostać wykonane przed pierwszym przemieszczaniem danych roślin na terenie Unii Europejskiej (tj. przed ich wyprowadzeniem z miejsca produkcji do dalszej dystrybucji).
Przedmiotowy wymóg dotyczy roślin z rodzaju Coffea, oraz następujących gatunków:
Lavandula angustifolia
Lavandula dentata
Lavandula x intermedia
Lavandula latifolia
Lavandula stoechas
Nerium oleander
Olea europaea
Polygala myrtifolia
Prunus dulcis
Salvia rosmarinus
Pobranie prób do badań i ich analiza laboratoryjna są wykonywane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa na zlecenie. Wypełnione zlecenie należy złożyć do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa, właściwego ze względu na miejsce prowadzonej uprawy. Druk można pobrać ze strony internetowej właściwego WIORiN z zakładki „Formularze” - link do adresów.
Dla wyżej wymienionych roślin, rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/2507, również od 1 lipca 2025 r. wprowadza obowiązek, wpisywania kodu identyfikacyjnego za literą C na paszporcie roślin. Kod identyfikacyjny jest istotny w przypadku wystąpienia zagrożenia fitosanitarnego i umożliwia szybką lokalizację źródła zakażenia.
Otrzymuj aktualizacje i najnowsze wiadomości bezpośrednio od naszego zespołu. Wystarczy, że wpiszesz swój adres e-mail poniżej:
Dołącz do nas!
Jeśli chcesz być częścią społeczności plantatorów lawendy, zdobywać wiedzę i korzystać z licznych przywilejów członkowskich, zapraszamy do Stowarzyszenia! Wspólnie możemy rozwijać lawendowe plantacje w Polsce i inspirować kolejne pokolenia do życia w zgodzie z naturą.